Μία ώρα θα παραμείνει κλειστός ο παραλιακός δρόμος του Φοίνικα την Κυριακή 29 Ιανουαρίου, λόγω της διεξαγωγής της αθλητικής διοργάνωσης “Finikas Run”, κατά τη διάρκεια της οποίας θα πραγματοποιηθούν και παιδικοί αγώνες.
Έτσι ο παραλιακός δρόμος του Φοίνικα, από την επιχείρηση «Ντάνος» έως τη θέση «Ψαχνό» θα παραμείνει ΚΛΕΙΣΤΟΣ από τις 11:30 το πρωί έως τις 12:30 το μεσημέρι.
Οι συμμετέχοντες στην εκδήλωση, αλλά και οι επισκέπτες, θα μπορούν να εξυπηρετηθούν από τους τρεις παρακείμενους χώρους στάθμευσης, που βρίσκονται:
*Δίπλα στο ξενοδοχείο ΚΥΚΛΑΔΕΣ (έως τις 11:00)
*Δίπλα στην επιχείρηση ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ
*Δίπλα στην επιχείρηση SO EASY (πρώην Κακός Μπελάς)
Διοργανωτές του “Finikas Run” είναι ο Δήμος Σύρου-Ερμούπολης, ο Σύλλογος Κριτών Στίβου Κυκλάδων, η Ε.Α.Σ. – Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Κυκλάδων, ο Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος – Δρομείς Σύρου, ο Σύλλογος Επαγγελματιών Φοίνικα και η Τοπική Κοινότητα Φοίνικα.
Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνας έχει φιλανθρωπικό σκοπό, καθώς θα συγκεντρωθούν τρόφιμα για το Γηροκομείο της Ιεράς Μητροπόλεως Σύρου στα Τάλαντα.