Παραολυμπιακοί Αγώνες 2024: Χάλκινος ο Στεφανουδάκης στον ακοντισμό (F54)

Newsroom.
06/09/2024 14:57

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Μανώλης Στεφανουδάκης στον ακοντισμό της κατηγορίας F54 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Ο Μανώλης Στεφανουδάκης είναι χάλκινος παραολυμπιονίκης στον ακοντισμό της κατηγορίας F54 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Παρίσι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, που ήταν και σημαιοφόρος της παραολυμπιακής αποστολής, πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στον τελικό και στέλνοντας το ακόντιο στα 30 μέτρα και 13 εκατοστά με τη δεύτερη προσπάθειά του, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο θα είναι το τρίτο στην καριέρα του μετά το χάλκινο του 2012 και το χρυσό του 2016.

Στην πρώτη θέση του βάθρου θα βρεθεί ο ανεξάρτητος (Ρώσος) Ιβάν Ρεβένκο (με ατομικό ρεκόρ στα 30,77 μέτρα), ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Έντγκαρ Ούλισες Φουέντες Γιάνεζ από το Μεξικό (με ρεκόρ σεζόν στα 30,53).

Αυτό ήταν το 11ο μετάλλιο των Ελλήνων αθλητών στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι – δύο χρυσά, τρία ασημένια και έξι χάλκινα.

Πηγή: sport24.gr

Ακολουθήστε το naxostimes.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις