Συλλεκτικό έγινε το Trimore Syros Triathlon, καθώς πλέον απεικονίζεται στη σειρά Προσωπικών Γραμματοσήμων των Ελληνικών Ταχυδρομείων.
Θέματα των γραμματοσήμων αποτελούν η Σύρος και η προσπάθεια του αθλητή από την διοργάνωση του 2017, ενώ τα Ελληνικά Ταχυδρομεία – τιμώντας τις διοργανώσεις των Κυκλάδων – παρουσιάζουν επίσης γραμματόσημα με θέματα και από το Amorgos Trail Challenge που διοργανώθηκε το Σεπτέμβριο του 2017.
Όσον αφορά στο Trimore Syros Triathlon, το μοναδικό Φιλοτελικό Συλλεκτικό αριθμημένο φύλλο βρίσκεται στην κατοχή των διοργανωτών και δεν θα διατίθεται στο κοινό, παρά μόνο μετά από συνεννόηση από τους ίδιους.
Όπως αναφέρεται στη σελίδα της αθλητικής διοργάνωσης στο Facebook, η μεγάλη τιμή για το Syros Triathlon οφείλεται στην πρωτοβουλία του αθλητή και στελέχους των ΕΛ.ΤΑ. Νίκου Σιδηρόπουλου, στον οποίο και εκφράζονται οι σχετικές ευχαριστίες.