Δεν τα κατάφεραν οι παγκορασίδες του Πανναξιακού στην Πάρο

admin
06/05/2018 23:23

Οι παγκορασίδες του Πανναξιακού άγγιξαν όχι μία, ούτε δύο αλλά τρεις φορές την πρώτη τους νίκη αλλά δεν τα κατάφεραν…

Ολικά μεταμορφωμένος παρουσιάστηκε ο Πανναξιακός στην Πάρο κόντρα στις μικρές του Νηρέα καθώς αγωνίστηκαν συγκεντρωμένες και ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του προπονητή τους προηγήθηκαν με 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ σχεδόν «αυτοκτόνησαν» καθώς βρέθηκαν 3 φορές σε ματς μπολ αλλά ο Νηρέας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και το κατέκτησε με το τελικό 30-28 να δείχνει ξεκάθαρα το πόσο πολύ το πάλεψαν και οι δύο ομάδες.

Πέρνοντας τα πράγματα από την αρχή, οι δύο ομάδες στο πρώτο σετ ξεκίνησαν κοντά στο σκορ μέχρι το 8-7. Στο τάιμ άουτ που ζήτησε ο κ. Τσιουπλής για τον Πανναξιακό τα κορίτσια της Νάξου μεταμορφώθηκαν και με ένα σερί 10-0 το σκορ έγινε 8-17 και 9-19. Μια μικρή αντεπίθεση από της αθλήτριες του Νηρέα μίκρυνε την διαφορά και το τελικό 16-25 έδωσε το σετ στον Πανναξιακό.

Στο δεύτερο σετ οι μικρές του Τσιουπλή μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα κάνοντας ένα σερί 10-1 πήραν διαφορά 9 πόντων (1-10). Με δυνατό όπλο το σερβίς οι αθλήτριες του Πανναξιακού κράτησαν την διαφορά ασφαλείας και το σετ ολοκληρώθηκε με το 18-25.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Πανναξιακός θα πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη μέσα στην Πάρο, οι Παριανές αντεπιτέθηκαν. Με τον Πανναξιακό να παρουσιάζεται πιο μουδιασμένος και με αρκετά λάθη λόγω έλλειψης συγκέντρωσης παρά την αρχική διαφορά 4 πόντων (8-12) οι αθλήτριες του Νηρέα με σερί 7-0 έκαναν το 15-12 και άρχισαν να έχουν ελπίδες ξανά στον αγώνα. Σε αυτό σημείο ο αγώνας άρχισε να έχει άγρια ομορφιά, ακατάλληλη για… καρδιακούς.

Οι δύο ομάδες χέρι χέρι στο σκορ, 19-19, 22-22, 24-24, 27-27 με την ομάδα της Νάξου να φτάνει 3 φορές σε ματς μπολ αλλά να μην τα καταφέρνει. Με δύο πανέμορφες ενέργειες τα κορίτσια του Νηρέα έκαναν το 28-28 σε 30-28 και κατέκτησαν το σετ.

Στο 4ο σετ οι μικρές Ναξιώτισες με σαφώς επηρεασμένη την ψυχολογία τους μπήκαν αρκετά μουδιασμένες με τις Παριανές να έχουν αποκτήσει την αυτοπεποίθηση που χρειάζονταν για την ανατροπή. Οι δυο ομάδες κοντά στο σκορ 7-5, 10-8, 11-12 με τον Πανναξιακό να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο 11-16. Πλησιάζοντας προς στο τέλος του αγώνα ο Νηρέας πόντο πόντο άρχισε να μειώνει από το 16-21 σε 21-21. Και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Συνεχόμενα λάθη για τον Πανναξιακό και χωρίς καμία συγκέντρωση το σετ κατέληξε υπέρ της Πάρου με το ταμπλό του γηπέδου να δείχνει 2-2 σετ.

Πριν προλάβει ο διαιτητής να σφυρίξει την έναρξη του 5ου σετ (τάι μπρέικ) η ομάδα του Πανναξιακού ήταν αναγκασμένη να εγκαταλείψει τον αγώνα καθώς η ώρα ήταν ήδη 22:15 και το πλοίο είχε προγραμματισμένη αναχώρηση από το νησί της Πάρου στις 22:50 (συνυπολογίζοντας τα 30 λεπτά απέχει το γήπεδο της Μάρπησσας από το λιμάνι).

Το σετ κατοχυρώθηκε υπέρ του Νηρέα με 15-0 και το τελικό σκορ 3-2 είναι αυτό που βρίσκει τις γηπεδούχες νικήτριες και τις αθλήτριες του Πανναξιακού με την πίκρα ότι άγγιξαν την νίκη αλλά δεν είχαν την ευκαιρία να την διεκδικήσουν.

Τα σετ: 16-25, 18-25, 30-28, 25-22, 15-0.

Πανναξιακός ΑΟΝ (Τσιουπλής): Γρυλλάκη, Σουσούνη, Ξενάκη, Βαθρακοκοίλη, Καλογείτωνα, Κουριδάκη, Ιωάννου, Ορφανού, Κουφοπούλου.