Δεν τα κατάφερε ο Πανναξιακός…

admin
15/04/2015 20:16

O Πανναξιακός εκμεταλλεύθηκε τα πολλά και αβίαστα λάθη των αντιπάλων για να προηγηθεί 15-8 και 16-10, ωστόσο σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 7-2 ξαναμπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του πρώτου σετ, το οποίο και κατέκτησε με 26-24.

Ένα μπλακ άουτ των “πρασίνων” στα μισά του δεύτερου σετ είχαν ως αποτέλεσμα το 15-13 να γίνει 24-17 και παρά το σερί 4-0, απόρροια της αδράνειας των γηπεδούχων, το τελικό 25-21 έδωσε μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο δεύτερο ημιτελικό.

Το ποσοστό των φιλοξενούμενων στην υποδοχή δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα, αλλά όσο περνούσε η ώρα έπεφτε εκείνο των γηπεδούχων, ενώ παράλληλα η Τσίμα και η Μερτέκη ανέβαζαν αισθητά την απόδοσή τους.

Οι παίκτριες του Ατάνας Πέτροφ είχαν τον έλεγχο μέχρι τα μισά του τρίτου σετ, ωστόσο ένα σερί 5-0 από πλευράς Παναθηναϊκού άλλαξε τα δεδομένα και μετά από μόλις 27 λεπτά το 19-25 έφερε τις “πράσινες” πιο κοντά στη νίκη.

Η κακή υποδοχή του Πανναξιακού συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ, η Τσβετάνοβα σίγησε αρκετά, με συνέπεια το “τριφύλλι” να φτάσει μάλλον άνετα και στην κατάκτηση του πέμπτου σετ, παίρνοντας το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1 Γυναικών.

Τα σετ: 24-26, 25-21, 19-25, 21-25

Πηγή: contra.gr