Νεφώσεις με ασθενείς τοπικές βροχές και χιονόνερο, ανέμους βόρειους 7 με 8 μποφόρ και θερμοκρασία από 6 μέχρι 10 βαθμούς Κελσίου προβλέπει για σήμερα στις Κυκλάδες η Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία.
Παρόμοιο σκηνικό θα έχουμε και αύριο, οπότε στις Κυκλάδες θα έχουμε νεφώσεις παροδικά αυξημένες με πρόσκαιρες βροχές ή χιονόνερο. Βαθμιαία βελτίωση θα έχουμε από το απόγευμα. Οι άνεμοι θα πνέουν βόρειοι βορειοανατολικοί τοπικά επτά και πρόσκαιρα 8 μποφόρ, με μικρή εξασθένηση το βράδυ. Η θερμοκρασία θα κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα.
Λόγω των θυελλωδών ανέμων, το “Aqua Spirit” δεν εκτέλεσε το σημερινό προγραμματισμένο δρομολόγιο του για Μύκονο, Πάρο, Νάξο, Ηρακλειά, Σχοινούσα, Κουφονήσια, Κατάπολα, Αιγιάλη και Δονούσα. Το πλοίο ξεκίνησε κανονικά σήμερα το πρωί στις 7 για Μύκονο, αλλά επέστρεψε στο λιμάνι της Σύρου. Επίσης, ανεκτέλεστο έμεινε το σημερινό δρομολόγιο του Hellenic Highspeed από Σύρο για Κύθνο, Κέα και Λαύριο.
(φωτό: thetoc.gr)