Την βαθύτατη οδύνη και την αμέριστη συμπαράστασή του στους δήμους Ραφήνας-Πικερμίου, Μαραθώνος και Μεγαρέων εξέφρασε το Δημοτικό Συμβούλιο Σύρου-Ερμούπολης, χωρίς βέβαια να παραλείψει να απευθύνει και τα θερμά του συλλυπητήρια στις οικογένειες όλων των θυμάτων που έχασαν την ζωή τους ή τις περιουσίες τους.
Όλα αυτά αναφέρονται σε σχετικό ψήφισμα (διαβάστε εδώ), στο οποίο επισημαίνεται ότι τα αγαθά πρώτης ανάγκης και το υγειονομικό υλικό που ήδη συγκεντρώνονται από τον δήμο Σύρου-Ερμούπολης σε συνεργασία με το Σώμα Ελλήνων Προσκόπων-Περιφερειακή Εφορία Κυκλάδων, για την ανακούφιση των πληγέντων από τις φονικές πυρκαγιές, θα αποσταλούν στους δήμους Ραφήνας-Πικερμίου, Μαραθώνος και Μεγαρέων, με μέριμνα του Δήμου Σύρου-Ερμούπολης.