Η κατανόηση της έννοιας του coaching, ο ρόλος του στην ύπαρξη ουσιαστικής και αποδοτικής επικοινωνίας στις εργασιακές σχέσεις, καθώς και η ανάλυση των βασικών δεξιοτήτων και τεχνικών που απαιτούνται για την αποτελεσματική εφαρμογή του ήταν ο στόχος των διήμερων εκπαιδευτικών εργαστηρίων που διοργάνωσε το Επιμελητήριο Κυκλάδων σε Σύρο και Πάρο με θέμα «Δεξιότητες Coaching και Αποδοτικής Επικοινωνίας στην εργασία» στα νησιά Σύρο και Πάρο.
Κατά την πρώτη μέρα του εργαστηρίου, η εισηγήτρια Ιφιγένεια Παρασκευοπούλου ανέλυσε την έννοια του coaching, τις συνθήκες μέσα στις οποίες μπορεί να εφαρμοστεί και να λειτουργήσει αποτελεσματικά και παρουσίασε τις βασικές δεξιότητες που πρέπει να διαθέτει ένας ικανός coach. Τη δεύτερη ημέρα αναλύθηκαν τα βασικά βήματα και συμπεριφορές της coaching συζήτησης βάσει συγκεκριμένων μοντέλων και θεωριών.
Οι συμμετέχοντες επαγγελματίες (από διάφορους κλάδους) είχαν την ευκαιρία να δουλέψουν σε ομάδες των 2-3 ατόμων και να εξασκηθούν στο ρόλο του coach εφαρμόζοντας στην πράξη όσα αναλύθηκαν, με στόχο να γίνει το coaching τρόπος σκέψης και συμπεριφοράς τόσο στην επαγγελματική, όσο και στην προσωπική επικοινωνία.
Σημειώνεται ότι έχουν ήδη οριστικοποιηθεί οι ημερομηνίες για τα εκπαιδευτικά εργαστήρια του 2019 που αφορούν το Stress management – Διαχείριση εργασιακού στρες, χρόνου και ενέργειας και θα πραγματοποιηθούν στη Σύρο στις 26 και 27 Ιανουαρίου και στην Πάρο στις 28 και 29 Ιανουαρίου 2019.
Τέλος, συνεχίζεται η υποβολή ενδιαφέροντος για τη δημιουργία τμημάτων στα υπόλοιπα νησιά των Κυκλάδων, η οποία γίνεται ηλεκτρονικά: ΕΔΩ
Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, καθώς ο αριθμός θέσεων είναι περιορισμένος.
Πληροφορίες:
*Τμήμα κατάρτισης, τηλ. 22810 82346 (εσωτερικό 4)
*Γραφείο Άνδρου: 22820-51490
*Γραφείο Τήνου: 22830-22404
*Γραφείο Μυκόνου: 22890-23937
*Γραφείο Πάρου: 22840-23031
*Γραφείο Νάξου: 22850-22767
*Γραφείο Μήλου: 22870-23970
*Γραφείο Σαντορίνης: 22860-25788