Από τις 5 μέχρι τις 7 Οκτωβρίου 2018 θα πραγματοποιηθεί στο Metropolitan Expo στα Σπάτα η 7η Έκθεση Μarket Expο, στην οποία θα συμμετάσχει η Περιφέρεια Ν. Αιγαίου.
Η αποτελεσματική προβολή και προώθηση των εξαιρετικών προϊόντων του Νοτίου Αιγαίου στις αγορές της οργανωμένης και μικρής λιανικής είναι ο στόχος της Περιφέρειας, που συμμετέχει στην έκθεση δίνοντας τη δυνατότητα στους εκθέτες της να προωθήσουν τα προϊόντα τους σε εμπορικούς αντιπροσώπους – επιχειρηματίες χονδρικού και λιανικού εμπορίου και μεγάλων ελληνικών και ευρωπαϊκών αλυσίδων Super Market.
Καλούνται όσοι παραγωγοί μεταποιούν ή/και τυποποιούν τοπικά αγροτικά προϊόντα (τρόφιμα & ποτά) της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου χρησιμοποιώντας τοπικές πρώτες ύλες και επιθυμούν να έχουν παρουσία στο περίπτερο που πρόκειται να μισθώσει η Περιφέρεια να το δηλώσουν έως την Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018 στην σχετική φόρμα που υπάρχει στην ιστοσελίδα της Περιφέρειας (http://www.pnai.gov.gr/Arthro.aspx?a=9788).
Διευκρινίζεται πως μετά τις 25/6/2018 καμία δήλωση δεν θα γίνει δεκτή. Επίσης, στη συγκεκριμένη έκθεση δεν επιτρέπεται η λιανική πώληση.
Η επιλογή των εκθετών θα γίνει βάσει κριτηρίων και ελέγχου των δηλωθέντων στοιχείων. Με ποινή αποκλεισμού συμμετοχής θα απορριφθούν, μετά από έλεγχο, όσοι δεν πληρούν τις προϋποθέσεις πιστοποίησης και όσοι δεν μεταποιούν και τυποποιούν πρωτογενή τοπικά προϊόντα. Επίσης, με ποινή αποκλεισμού θα απορρίπτονται από επόμενες εκθέσεις όσοι δηλώσουν στην παρούσα φάση συμμετοχή στην Έκθεση και στη συνέχεια ακυρώσουν ή δεν αποστείλουν όλα τα δικαιολογητικά που θα ζητηθούν μετά τη λήξη της ημερομηνίας υποβολής των αιτήσεων.
Περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο 2281082380 (κ. Ντίνα Βλάχου-Προϊσταμένη Τμήματος Προβολής και Προώθησης Αγροτικών Προϊόντων για την Περιφερειακή Ενότητα Κυκλάδων).