Άλλη μια περίπτωση λαθροθηρίας στην πολύπαθη Αλυκή του αεροδρομίου Νάξου…
Συγκεκριμένα, το απόγευμα της Πέμπτης 18 Ιανουαρίου, κυνηγός, εισήλθε εντός του καταφυγίου Άγριας Ζωής με το όχημα του και με γεμάτο όπλο ανά χείρας κατευθύνθηκε στην Αλυκή όπου και έλαβε θέση “καρτέρι” για κυνήγι πτηνών.
Όλη του ή δραστηριότητα έγινε αντιληπτή από μέλος του Συλλόγου Προστασίας Άγριας Ζωής Νάξου, το οποίο και κάλεσε το θηροφύλακα του νησιού Κώστα Κατσιούλη.
Ο θηροφύλακας έφτασε στο σημείο άμεσα, βεβαίωσε την παράβαση και μήνυσε τον κυνηγό.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στην Αλυκή, κοντά στο εν λόγω σημείο αυτή την εποχή υπάρχει το προστατευόμενο είδος της Καστανόπαπιας (Tadorna ferruginea) που πιθανόν είχε βάλει ως στόχο ο συγκεκριμένος λαθροθήρας…