Με δύο πολύ ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις θα συμμετέχει ο Θεατρικός Πολιτιστικός Όμιλος Σύρου «ΑΠΟΛΛΩΝ» στους εορτασμούς για την επέτειο συμπλήρωσης 190 χρόνων από την ονοματοδοσία της Ερμούπολης.
Η πρώτη εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου στις 20:30 στο θέατρο Απόλλων, όπου θα γίνει η παρουσίαση του βιβλίου του Απόστολου Κουφοδήμου «Χιώτες πρόσφυγες στη Σύρο – Η συμβολή τους στη δημιουργία και στην οικονομική ανάπτυξη της Ερμούπολης». Το βιβλίο θα διανεμηθεί δωρεάν στους παρευρισκόμενους στην παρουσίαση.
Την επόμενη μέρα, Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου στις 21:00 στο θέατρο «Απόλλων» θα γίνει η πρεμιέρα του θεατρικού ιστορικού έργου «Θαλασσινή Πολιτεία» του Νίκου Σφυρόερα. Οι παραστάσεις θα διαρκέσουν έως και την Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου (ώρα έναρξης: 21:00), με τιμή εισιτηρίου 8 και 5 ευρώ.