Άλλο ένα βυζαντινό μνημείο, ο ναός του Tαξιάρχη στα Μονοίτσια Τραγαίας Νάξου άνοιξε τις πύλες του στους επισκέπτες…
Την Κυριακή 9 Ιουλίου 2017 το απόγευμα πραγματοποιήθηκαν τα θυρανοίξια του ναού μετά από την περάτωση των εργασιών αποκατάστασής του, ναός που ανάγεται ίσως και στον 7ο αιώνα.
Τη θρησκευτική ακολουθία ετέλεσε ο Μητροπολίτης Παροναξίας κ. Καλλίνικος με τη συμπαράσταση και άλλων κληρικών. Παρέστησαν ο Έφορος Αρχαιοτήτων Κυκλάδων κ. Δημήτρης Αθανασούλης, η Διευθύντρια του Βυζαντινού Μουσείου Αθηνών κ. Αικατερίνη Δελλαπόρτα, άλλοι αρχαιολόγοι, ο Δήμαρχος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων κ. Μανόλης Μαργαρίτης, ο πρόεδρος του Δημοτικού διαμερίσματος Χαλκείου Τραγαίας κ. Γιώργος Γαβαλάς, μέλη του Πολιτιστικού Συλλόγου Τραγαίας, ο υπεύθυνος πολιτισμού της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου κ. Τάσος Αναστασίου και πλήθος κόσμου.
Ο ναός του του Ταξιάρχη θα μένει ανοικτός τους θερινούς μήνες κάποιες ώρες της ημέρας με φροντίδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Τραγαίας.
https://www.youtube.com/watch?v=jZ5PT-Au_18&feature=youtu.be
Η Νάξος με το πλήθος των βυζαντινών ναών που έχει, χαρακτηρίζεται ως ο Μυστράς του Αιγαίου.
Γιάννης Λογαράς, φιλόλογος