«Βουρλά, η Νάξος της Ανατολής» είναι το θέμα του 2ου Αιγαιοπελαγίτικου Μουσικοχορευτικού Πανηγυριού που θα πραγματοποιηθεί στις 9 και στις 10 Αυγούστου στο Φιλώτι, με συνδιοργανωτές τον Σύλλογο Φιλωτιτών Νάξου και την Ένωση Βουρλιωτών Μικράς Ασίας.
Η «σφραγίδα» του Συλλόγου Φιλωτιτών Νάξου αποτελεί εγγύηση για την επιτυχία των διήμερων εκδηλώσεων, οι οποίες έχουν ως εξής:
Τετάρτη 9 Αυγούστου, 21:00 στο Λαχαναριό
Χορωδία Καισαριανής – Ηχόραμα – Ομιλίες από τους κ.κ. Γιώργο Ανωμερίτη, Ηλία Μολυνδρή και Γιώργο Μαστορόπουλο.
Κλείσιμο εκδήλωσης με κεράσματα.
Πέμπτη 10 Αυγούστου, 20:00 στο Αθλοθέατρο Φιλωτίου
Θεατρικό Δρώμενο – Επιμέλεια: Κατερίνα Ψαρρά – Χωριανοπούλου
Χορευτικά
Χορευτικό της Ένωσης Μικρασιατών Σάμου, Χορευτικό του Συλλόγου Σμυρναίων – Μικρασιατών, Ελευθερίου Νέου Κορδελιού «Η Αγία Φωτεινή», Χορευτικό Συλλόγου Δανακιωτών, Χορευτικό Αθλητικού Μορφωτικού Συλλόγου Φιλωτίου «ΖΕΥΣ» και Χορευτικό Συλλόγου Φιλωτιτών Νάξου.