Ένα καταπληκτικό διήμερο είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν όσοι βρέθηκαν στο Φιλώτι της Νάξου την Τετάρτη 9 και την Πέμπτη 10 Αυγούστου…
Ο Σύλλογος Φιλωτιτών Νάξου πραγματοποίησε το 2ο Αιγαιοπελαγίτικο Μουσικοχορευτικό Πανηγύρι με θέμα: «Βουρλά, η Νάξος της Ανατολής» και συνδιοργανωτή την Ένωση Βουρλιωτών Μικράς Ασίας, όπου δικαίως πολλοί το χαρακτήρισαν ως την κορυφαία εκδήλωση του καλοκαιριού.
Την πρώτη ημέρα, στο Λαχαναριό ακούστηκαν μελωδίες από τη χορωδία Καισαριανής “Ηχόραμα”, ενώ για τη “Νάξο της Ανατολής” μίλησαν ο Γιώργος Ανωμερίτης, ο Ηλίας Μολυνδρής και ο Γιώργος Μαστορόπουλος.
Την επόμενη ημέρα, σε ένα καταπληκτικό σημείο του χωριού, το Αθλοθέατρο Φιλωτίου, παρουσιάστηκαν παραδοσιακοί χοροί, θεατρική παράσταση αλλά και ο παραδοσιακός Φιλωτίτικος γάμος.
Πλήθος κόσμου κατέκλυσαν το Αθλοθέατρο και παρακολούθησαν την εκδήλωση.
Ένα συγκινητικό, παραδοσιακό αντάμωμα μάγεψε το κοινό που δε σταμάτησε στιγμή να χειροκροτά.
Στην εκδήλωση συμμετείχαν τα χορευτικά: της Ένωσης Μικρασιατών Σάμου, του Συλλόγου Σμυρναίων – Μικρασιατών, Ελευθερίου Νέου Κορδελιού «Η Αγία Φωτεινή», του Συλλόγου Δανακιωτών, του Αθλητικού Μορφωτικού Συλλόγου Φιλωτίου «ΖΕΥΣ» και του Συλλόγου Φιλωτιτών Νάξου.
Για το θεατρικό δρώμενο την επιμέλεια είχε η κ. Κατερίνα Ψαρρά – Χωριανοπούλου.
Παρόντες μεταξύ άλλων τα μέλη των διοργανωτών Συλλόγων αλλά και των Συλλόγων των χορευτικών, ο αντιδήμαρχος Νίκος Σιδερής και ο πολιτευτής του ΠΑΣΟΚ καρδιολόγος Γιάννης Βλασερός.
Δείτε στα video ολόκληρη την εκδήλωση:
https://www.youtube.com/watch?v=4k81qPe5dG8
https://www.youtube.com/watch?v=imUV_K8h5Ck&t=2302s
Περισσότερες φωτογραφίες: