Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη-ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο (αρχαίο ιερό) στα Ύρια Νάξου που διοργάνωσε η πολιτιστική εταιρία “Νικάνδρη Νάξου”.
Ο καθηγητής Αρχαιολογίας κ. Βασίλης Λαμπρινουδάκης σε μια εξαίρετη ξενάγηση έδωσε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για την αδιάλειπτη θρησκευτική λατρεία από την αρχαιότητα μέχρι τις ημέρες μας στον ευρύτερο χώρο και τις διάφορες φάσεις εξέλιξης των ιερών οικοδομημάτων.
Ιδιαίτερα τονίστηκε με βάση τα οικοδομήματα των Υρίων η πρωτοπορία της αρχιτεκτονικής δημιουργίας των Ναξίων του 7ου – 6ου π.Χ. αιώνα στη διαμόρφωση διαχρονικών μορφών της παγκόσμιας αρχιτεκτονικής.
(Visited 83 times, 1 visits today)