Τη νέα πενταμελής Συντονιστική Επιτροπή του για τη Νάξο, εξέλεξε την Κυριακή 26 Ιουνίου η τοπική οργάνωση του ΠΑΣΟΚ. Η εκλογική διαδικασία που έγινε στο Δημοτικό Θέατρο του Δήμου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων «Ιάκωβος Καμπανέλλης», κύλησε ομαλά και έλαβαν μέρος 171 φίλοι του κόμματος και πρώτος σε σταυρούς αναδείχτηκε ο Αντώνης Σοφικήτης που έλαβε 64 ψήφους.
Τα έγκυρα ψηφοδέλτια ήταν 170.
Αναλυτικότερα έλαβαν:
Σοφικήτης Αντώνης 64
Μπούσιος Χρήστος 45
Σταμάτης Σέργης 43
Σουλής Δηήτρης 12
Βάβουλας Μανώλης 6
Πάντως, σύμφωνα με μέλη της νέας Συντονιστικής Επιτροπής της Τ.Ο. ΠΑΣΟΚ Νάξου, η συμμετοχή ήταν ικανοποιητική αφού ο αριθμός των φίλων του κόμματος που συμμετείχε στην εκλογική διαδικασία ήταν αρκετά μεγαλύτερος από τις ψηφοφορίες για θέματα του κόμματος τα τελευταία χρόνια.
Σύντομα η νέα Συντονιστική θα συνεδριάσει, προκειμένου να εκλέξει το Γραμματέα της.