Για τα δεδομένα των κλιματολογικών συνθηκών της χώρας μας, ο καύσωνας αποτελεί εποχιακό φαινόμενο κατά τους θερινούς μήνες. Όταν η θερμοκρασία του περιβάλλοντος ξεπεράσει ορισμένα, ανεκτά από τον ανθρώπινο οργανισμό, όρια δημιουργούνται παθολογικές καταστάσεις που μπορούν να οδηγήσουν έως και τον θάνατο.
Τα αρχικά συμπτώματα μπορεί να είναι:
*δυνατός πονοκέφαλος
*ατονία
*αίσθημα καταβολής
*τάση για λιποθυμία
*πτώση της αρτηριακής πίεσης
*ναυτία
*έμετοι
*ταχυπαλμία
Το σύνδρομο της θερμοπληξίας εκδηλώνεται με:
*αυξημένη θερμοκρασία του σώματος
*σπασμούς
*εμέτους
*διάρροια
*απουσία εφίδρωσης
*μπορεί να επέλθει έμφραγμα του μυοκαρδίου, κωματώδης κατάσταση και θάνατος.
Σύμφωνα με το Γραφείο Υγείας της Κοινωνικής Υπηρεσίας του Δήμου Σύρου- Ερμούπολης, τα μέτρα για την πρόληψη της εμφάνισης συμπτωμάτων κατά τη διάρκεια του καύσωνα είναι τα εξής:
*Αποφυγή έκθεσης στο ηλιακό φως. Αναζήτηση σκιερών και δροσερών σημείων. Ντύσιμο με ελαφρά, ανοιχτόχρωμα ρούχα, χρήση καλύμματος κεφαλής (καπέλο, ομπρέλα κ.τ.λ.). Χρήση σκουρόχρωμων γυαλιών.
*Αποφυγή βαριάς σωματικής εργασίας.
*Ιδιαίτερη προσοχή στη διατροφή, όπως: πρόσληψη άφθονων υγρών, αποφυγή οινοπνευματωδών ποτών, λήψη μικρών κι ελαφρών γευμάτων, κυρίως φρούτων και λαχανικών, με περιορισμό των λιπαρών.
*Πολλά χλιαρά ντους στη διάρκεια της ημέρας.
*Αποφυγή πολύωρων ταξιδιών με διάφορα μέσα συγκοινωνίας κατά τη διάρκεια υψηλής ζέστης.
*Τα βρέφη και τα παιδιά να ντύνονται όσο γίνεται πιο ελαφρά. Ειδικά για τα βρέφη είναι προτιμότερο να είναι ελεύθερα τα χέρια και τα πόδια τους, να προσφέρονται συχνά – εκτός από γάλα – και υγρά όπως νερό, χαμομήλι κτλ.
*Ιδιαίτερη προσοχή να δοθεί στα άτομα που ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου του καύσωνα, που είναι: Όλα τα άτομα άνω των 65 ετών. Τα άτομα που πάσχουν από χρόνια νοσήματα, όπως καρδιοπάθειες, νεφροπάθειες, πνευμονοπάθειες, σακχαρώδη διαβήτη κ.τ.λ. Όσοι εξ αυτών λαμβάνουν φάρμακα θα πρέπει – ιδιαίτερα κατά την περίοδο των υψηλών θερμοκρασιών – να συμβουλεύονται το γιατρό τους για την ενδεχόμενη τροποποίηση των φαρμάκων τους.
Ο δήμος Σύρου- Ερμούπολης διαθέτει στο κοινό – σε περίπτωση εμφάνισης υψηλών θερμοκρασιών και καύσωνα κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού – τους εξής χώρους:
1) Κ.Α.Π.Η. Ερμούπολης (Κ. Μαρούλη και Μαυρομουστάκη) από Δευτέρα έως Παρασκευή και ώρες 8:00 – 16:00.
2) Επιβατικός Σταθμός καθημερινά και ώρες 8:00 – 16:00. Σε περιόδους καύσωνα ο Επιβατικός Σταθμός θα επιμηκύνει το ωράριο λειτουργίας του για το κοινό. Οι πολίτες θα ενημερώνονται με τακτικές ανακοινώσεις στον τοπικό Τύπο.
(φωτό: ethnos.gr)