Με δώρα σε όλους του μαθητές του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου Φιλωτίου, καθώς και τρεις κινηματογραφικές προβολές για παιδιά, γιόρτασε τις Άγιες Μέρες η Παιδική Λέσχη Ανάγνωσης Βιβλίου της «Βιβλιοθήκης Ανωμερίτη» του Συλλόγου Φιλωτιτών Νάξου στο Πολιτιστικό Κέντρο του Φιλωτίου.
Επίσης, άρχισε και η σειρά διαβάσματος παιδικών βιβλίων της Nαξιώτισσας συγγραφέως Ιώαννας Κυρίτση-Τζιώτη, που γίνεται στο αναγνωστήριο της Βιβλιοθήκης υπό την ευθύνη της νηπιαγωγού Ειρήνης Κύλη.
Υπενθυμίζεται ότι συνεχίζονται οι εκδηλώσεις της Λέσχης Ανάγνωσης Ενηλίκων με την προετοιμασία του βιβλίου του κ. Πέτρου Μάρκαρη “Offshore”, του οποίου η παρουσίαση θα γίνει το Μάρτιο παρουσία και του συγγραφέα.
Σημειώνεται ότι η Βιβλιοθήκη (που εμπλουτίστηκε με νέα βιβλία, έπιπλα και δώρα) είναι δανειστική και όλες της οι εκδηλώσεις γίνονται με ελεύθερη είσοδο.