Τον Άγιο Νικόλαο Πλανά γιορτάζει η Νάξος την Πέμπτη και η Ιερά Μητρόπολη Παροναξίας εξέδωσε το πρόγραμμα του εορτασμού του Νάξιου Αγίου.
Την Τετάρτη το απόγευμα στις 6:00 τελέστηκε Μέγας πανηγυρικός εσπερινός χοροστατούντος του Μητροπολίτη Παροναξίας κ. Καλλίνικου. Στη συνέχεια ακολούθησε αγρυπνία (Ἀπόδειπνο, Παράκληση τοῦ Ἁγίου, Ὄρθρος & Θεία Λειτουργία).
Την Πέμπτη ανήμερα της εορτής του Αγίου, στις 7:00 το πρωί, στον ενοριακό ναό των Ναξίων Αγίων Νικόδημου Αιορείτου και Νικολάου Πλανά, θα τελεστεί θεία λειτουργία προεξάρχοντος του Μητροπολίτη Παροναξίας κ. Καλλίνικου και αμέσως μετά η λιτάνευση της ιερής εικόνας και των ιερών λειψάνων του εορτάζοντος Αγίου.
(Visited 12 times, 1 visits today)