Μπορεί η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος να είναι στις 5 Ιουνίου, όμως στη Νάξο ο εορτασμός της ξεκίνησε από σήμερα, με τον καθαρισμό του βυθού στο λιμάνι και τη μαρίνα του νησιού.
Το Λιμεναρχείο Νάξου σε συνεργασία με το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο και εθελοντές δύτες, προχώρησαν από νωρίς το πρωί της Παρασκευής στον καθαρισμό του βυθού στο λιμάνι και τη μαρίνα στη Χώρα Νάξου, δράση που πραγματοποιείται κάθε χρόνο, τα τελευταία χρόνια, στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος.
Δύτες από το Blue Fin Divers και άλλοι εθελοντές, βούτηξαν στα νερά της μαρίνας και του λιμανιού και ανέσυραν σωρούς από σκουπίδια που βρίσκονταν πεταμένα στο βυθό…
Λάστιχα αυτοκινήτων, μπουκάλια, πλαστικά, σακούλες, σιδερένια τενεκεδάκια και πολλά ακόμα απορρίμματα περισυλλέχτηκαν από το βυθό, από τους δύτες με τη βοήθεια των λιμενικών και άλλων εθελοντών.
Τα απορρίμματα συγκεντρώθηκαν σε σωρούς και μαζεύτηκαν από απορριμματοφόρο όχημα του δήμου.
Μια αξιέπαινη πρωτοβουλία που γίνεται για ακόμα μια φορά πράξη για να μας θυμίζει ότι υπάρχουν και ευαισθητοποιημένοι πολίτες σε αντίθεση με αυτούς που θεωρούν τη θάλασσα και την ακτή …σκουπιδοτενεκέ.
https://www.youtube.com/watch?v=NQk8DxbhUMw&feature=youtu.be