Την μοναδική ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά έργα του κορυφαίου Έλληνα γλύπτη Κώστα Βαρώτσου θα έχουν οι κάτοικοι και οι επισκέπτες της Σύρου, καθώς από τις 8 Ιουνίου μέχρι τις 31 Ιουλίου θα φιλοξενηθεί στην Πινακοθήκη Κυκλάδων στην Ερμούπολη η έκθεση του με τίτλο «Διαστρωματώσεις».
Τα εγκαίνια της έκθεσης – που πραγματοποιείται στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης «Σύρος – Πολιτισμός 2017» και χάρη στην ευγενική χορηγία του Ιδρύματος Αντώνιος Ε. Κομνηνός και του κ. Στέλιου Νιώτη – θα γίνουν το Σάββατο 10 Ιουνίου στις 19:00. Την έκθεση θα προλογίσει η Διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης – Μουσείου Αλεξάνδρου Σούτσου Μαρίνα Λαμπράκη – Πλάκα, ενώ την παρουσίαση θα κάνει η επιμελήτρια της έκθεσης κα Χάρις Κανελλοπούλου.
Ο Κώστας Βαρώτσος γεννήθηκε στην Αθήνα το 1955. Σπούδασε αρχιτεκτονική στο Πανεπιστήμιο Πεσκάρα και συνέχισε τις σπουδές του στην Ακαδημία Καλών Τεχνών στη Ρώμη και στο πανεπιστήμιο Fullbright Grant στην Νέα Υόρκη. Τώρα ζει και εργάζεται στην Ελλάδα, καθώς το 1999 εξελέγη καθηγητής στο Πολυτεχνείο του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, στο οποίο διδάσκει Εικαστικές Τέχνες.
Στην Πινακοθήκη Κυκλάδων παρουσιάζονται γλυπτά που βασίζονται σε «αρχέτυπες» φόρμες του έργου του – όπως ο ορίζοντας, ο λαβύρινθος, η σπείρα, η κολώνα – στον ιδιαίτερο χώρο των πρώην Αποθηκών Διαμετακόμισης, σε διάλογο με τον χαρακτήρα και την ιστορία του νησιού.
Έκθεση Γλυπτικής/Sculpture Exhibition
Κώστας Βαρώτσος
Πινακοθήκη Κυκλάδων, Ερμούπολη
Cyclades Art Gallery, Hermoupolis
Διάρκεια Έκθεσης: 08/06/17 – 31/07/17
Ώρες λειτουργίας:
Τρίτη με Σάββατο 10:00-14:00 & 18:00-22:00
& Κυριακή 12:00-14:00 & 18:00-22:00
(Δευτέρα κλειστά)