Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε σήμερα η εκδήλωση για το περιβάλλον με τίτλο: «Η Γη είναι στα χέρια σου» από την Περιφερειακή Ενότητα Νάξου.
Στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το πρωί στην κεντρική παραλιακή οδό της Χώρας Νάξου συμμετείχαν μαθητές από τα δημοτικά σχολεία της Νάξου οι οποίοι διασκέδασαν στέλνοντας τα δικά τους μηνύματα για το περιβάλλον…
Συγκεκριμένα, τα παιδιά έφτιαξαν ζωγραφιές με θέμα το περιβάλλον οι οποίες παράλληλα εκτέθηκαν στον ίδιο χώρο, έγραψαν οικολογικά μηνύματα, άκουσαν ενδιαφέρουσες ομιλίες για την προστασία της φύσης από τις πυρκαγιές και τη φροντίδα της θάλασσας, έμαθαν πώς να φυτεύουν σπόρους και να μεταφυτεύουν φυτά, πώς να δημιουργούν τσάντα από ένα παλιό μακό μπλουζάκι, έπαιξαν, τραγούδησαν και φεύγοντας πήραν από ένα καλλωπιστικό ή αρωματικό φυτό και έναν χάρτη τον Κυκλάδων, στον οποίο εικονίζονται τα προϊόντα που παράγει το κάθε νησί.
Τα φυτά (1.500) εστάλησαν από το Περιφερειακό Φυτώριο της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου.
Παρών στην εκδήλωση ήταν και ο αντιπερειφερειάρχης και έπαρχος Νάξου Γιάννης Μαργαρίτης ο οποίος ευχαρήστησε τους μαθητές για τη συμμετοχή τους αλλά και το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο, την Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών, την ποτοποιία Προμπονά και τον ΚΟΡΡΕΣ EVENTS & CATERING για την συμβολή τους στην επιτυχία της εκδήλωσης.