Τον Άγιο Νικόλαο Πλανά γιόρτασε η Νάξος την Κυριακή (της Ορθοδοξίας) 1 Μαρτίου.
Η λειτουργία τελέστηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικοδήμου Αγιορείτη και Νικολάου Πλανά, χοροστατούντος του Μητροπολίτη Παροναξίας κ. Καλλίνικου.
![](images/naxos/agios_nikolaos_8.jpg)
Το παρών στις θρησκευτικές εκδηλώσεις μεταξύ άλλων έδωσαν ο δήμαρχος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων Μανόλης Μαργαρίτης, ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Φώτης Μαυρομάτης, δημοτικοί σύμβουλοι και άλλοι εκπρόσωποι της αυτοδιοίκησης, των αρχών και φορέων του τόπου.
![](images/naxos/agios_nikolaos_7.jpg)
Τον Θείο Λόγο κήρυξε ο π. Νεκτάριος Αλεξόπουλος. Προ της Απολύσεως χειροθέτησε Αναγνώστη τον Ιωάννη Ρώτα αριστούχο μαθητή του Γυμνασίου και γιο του π. Νικολάου Ρώτα Εφημερίου του Ιερού Ναού Αγίου Νικοδήμου και Νικολάου Πλανά.
![](images/naxos/agios_nikolaos_1.jpg)
![](images/naxos/agios_nikolaos_2.jpg)
Μετά το τέλος της Θείας Λειτουργίας πραγματοποιήθηκε η Λιτάνευση των Ιερών Εικόνων στους κεντρικούς δρόμους της Νάξου.
![](images/naxos/agios_nikolaos_3.jpg)
Το απόγευμα της ίδιας ημέρας ο Μητροπολίτης Παροναξίας κ. Καλλίνικος χοροστάτησε στον Κατανυκτικό Εσπερινό στον Ιερό Ενοριακό Ναό Παντανάσσας Νάξου.
![](images/naxos/agios_nikolaos_4.jpg)
Τον Θείο λόγο κήρυξε ο π. Γεώργιος Αρχοντάκης κληρικός της Ιεράς Μητροπόλης Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως με θέμα "Οι διαχρονικοί αγώνες της Εκκλησίας μας για την διατήρηση ανόθευτης της Ορθόδοξης πίστης μας και η δική μας ευθύνη".
![](images/naxos/agios_nikolaos_5.jpg)
![](images/naxos/agios_nikolaos_6.jpg)
(Φωτογραφίες και πληροφορίες: Ιερά Μητρόπολη Παροναξίας)
(Visited 75 times, 1 visits today)