Δυο κορυφαίοι καλλιτέχνες, ο Έλληνας Αλέκος Φασιανός και ο Αργεντινός, Antonio Segui, συναντώνται στη Χώρα της Μυκόνου σε ένα εικαστικό γεγονός διεθνούς βεληνεκούς στην Kapopoulos Fine Arts.
Η εικαστική αυτή συνάντηση κορυφής εγκαινιάζεται το Σάββατο, παρουσία των δύο καλλιτεχνών.
Η Kapopoulos Fine Arts δίνει έτσι την ευκαιρία στο φιλότεχνο κοινό της Μυκόνου να απολαύσει εκθέσεις παγκόσμιων προδιαγραφών.
Πρόκειται για μια ιδέα του Βαγγέλη Καπόπουλου που αποδέχτηκαν με χαρά οι δύο καλλιτέχνες. Ο Antonio Segui δηλώνει μάλιστα ευτυχής που θα έρθει στην Ελλάδα και ειδικά στη Μύκονο για την έκθεση.
Οι δύο εικαστικοί καλλιτέχνες γνωρίζονται μεταξύ τους από το Παρίσι, μια πόλη που τους ενώνει, όπου εξακολουθεί να ζει και να εργάζεται ο Antonio Segui και όπου επίσης έχει ζήσει και έχει παρουσιάσει εκθέσεις του ο Αλέκος Φασιανός.
Ένα αόρατο νήμα συνδέει τη ζωγραφική των δύο καλλιτεχνών, που παρουσιάζουν κατά κύριο λόγο ανθρωποκεντρικά έργα, τα οποία αντλούν τα θέματα τους από την καθημερινότητα της πόλης.
Μάλιστα ο Αλέκος Φασιανός γράφει σχετικά για τη συνάντηση του με τον Antonio Segui: «Καλώς ήρθες φίλε Segui στην Ελλάδα. Μου αρέσει η ζωγραφική σου. Είσαι κι εσύ ανθρωποκεντρικός. Ας ευχηθούμε να μας φωτίζει ο ήλιος της Μυκόνου, να μείνουμε οι ίδιοι…».
Η έκθεση των Αλέκου Φασιανού και Antonio Sequi στην γκαλερί Kapopoulos Fine Arts εγκαινιάζεται το Σάββατο στις 21.00 παρουσία των δύο καλλιτεχνών και θα διαρκέσει ως τις 26 Ιουλίου. Ώρες λειτουργίας της έκθεσης: 11.00-15.00, 19.00-1.00.