Ζωντάνεψε το κάστρο της Νάξου την Τρίτη το βράδυ με μουσικές του κόσμου που έπαιζαν σε κάθε γωνιά του, μαγεύοντας όλους όσοι είχαν ανηφορίσει στη μαγευτική κορυφή του για να παρακολουθήσουν το “Μουσικό σεργιάνι”…
Η εκδήλωση εντάσσεται στις διεθνής μουσικές συναντήσεις 2017 υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση του Αλεξάνδρου Καλογερά και συνδιοργανώθηκε απο την ορχήστρα ALEA III του πανεπιστημίου της Βοστώνης, την Καθολική Αρχιεπισκοπή Νάξου-Τήνου, την περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, το ΝΟΠΠΑΠΠΠΑ Νάξου και Μικρών Κυκλάδων και τον Πολιτιστικό Σύλλογο Τραγαίας.
Το μουσικό σεργιάνι ξεκίνησε από τη βεράντα του τέταρτου ορόφου της Μονής Ουρσουλινών όπου ο Αλέξανδρος Καλογεράς ανακοίνωσε το προγράμμα της βραδιάς…
Η συνέχεια δόθηκε στο δεύτερο όροφο του κτηρίου όπου η σοπράνο Θάλεια Μουτοπούλου κατέπληξε το κοινό με τη φωνή και το χορό της, όπως και ο Χρυσόστομος Καλογριδάκης με την κιθάρα του.
Η μαγική βραδιά συνεχίστηκε με επόμενη στάση στην Καπέλλα Καζάτζα …στο δρόμο προς την οποία τα σοκάκια του κάστρου γέμισαν με νότες από το φλάουτο του Παναγιώτη Ζαχαράκη μαγεύοντας μικρούς και μεγάλους που ακολουθούσαν τις αρμονικά δεμένες με το κάστρο μουσικές…
Στην Καπέλλα Καζάτζα δημιουργήθηκε μια εντυπωσιακή εκπληκτική μίξη του χώρου με τις μουσικές από τους Richard Ranti φαγκότο, Ειρήνη Ντελέζου πιάνο, την Kathleen Osborne-Kalogeras βιόλα και Ήβη Μούσουρα πιάνο που θύμιζαν νοσταλγικά μια άλλη εποχή βγαλμένη λες από παραμύθι.
Επόμενος σταθμός με μεγαλύτερη “παρέα” αυτή τη φορά, αφού ο κόσμος δεν έπαψε να ανηφορίζει στο κάστρο, ήταν το Πνευματικό κέντρο της Καθολικής Αρχιεπισκοπής, στο δρόμο για το οποίο ακούγονταν το σαξόφωνο του Γιάννου Σταμούλη και οι φωνές με τα τραγούδια της Ομάδας Πολυφωνικών της Ηπείρου.
Λίγο πιο εκεί, σε ένα τοίχο του κάστρου οι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να δουν φωτογραφίες της Νινέτας Λογοθέτη.
Στο Πνευματικό Κέντρο έπαιξαν οι: Andrea Bonsignore όμποε, Richard Randi φαγκότο, Βάνα Μιμίδου πιάνο κι ακόμα οι: Παναγιώτης Ζαχαράκης φλάουτο, Kathleen Osborne-Kalogera βιόλα και Sussane Cordahi τσέλο.
Οι παρευρισκόμενοι είχαν επίσης την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τρισδιάστατη προβολή πάνω στην πρόσοψη του καθεδρικού του Torun στην Πολωνία, να βγουν στη βεράντα του κτηρίου και να απολαύσουν μαγευτική θέα από τη νυχτερινή Νάξο, αλλά και να ακούσουν ρεμπέτικα (στον εσωτερικό χώρο του Πνευματικού Κέντρου) από τους Αλεξάνδρα Χριστοδήμου και Γιάννη Πετρίδη (Κιθαριστικό ντουέτο).
Σειρά είχε η σχολή Ουρσουλινών στο δρόμο προς την οποία σκόρπιζαν τις μουσικές τους το όμποε του Νικόλα Κορντάχη, η βιόλα της Kathleen Osborne-Kalogera και το τσέλο της Susane Corbahi…
Η βραδιά συνεχίστηκε με τις απονομές των βραβείων του “Χαμένου θησαυρού” και πολύ ακόμα μουσική μέχρι αργά τη νύχτα…
https://www.youtube.com/watch?v=9o_0frsrDlM&t=7s