Μια νύχτα άγια, άνοιξαν οι ουρανοί, κατεβήκανε αγγέλοι σε μια φάτνη ταπεινή.
Γεννήθηκε εκεί το Θείο Βρέφος και ο κόσμος πλημμύρισε φως.
Κοντά του τρέξανε πολλοί, μάγοι, γυναίκες και βοσκοί.
Προσκύνησαν όλοι με δέος και με μιας ελπίδα ένιωσαν κι αιώνια χαρά.
Χριστός γεννήθηκε και σ’ όλη τη γη η αγάπη άρχισε να ζει.
Στον περιβάλλοντα χώρο της Έπαυλης Τσιροπινά στην Ποσειδωνία πρόκειται να πραγματοποιηθεί η θεατρική αναπαράσταση της Γέννησης του Θεανθρώπου τη Δευτέρα 24 Δεκεμβρίου στις 17:30.
Η εκδήλωση αποτελεί μια πρωτοβουλία του Πολιτιστικού Συλλόγου Ποσειδωνίας «Ο Ποσειδών» και του Πολιτιστικού – Εξωραϊστικού Συλλόγου Λαζαρέττων, σε συνδιοργάνωση με την Τοπική Κοινότητα Ποσειδωνίας και την υποστήριξη της αφηγήτριας Γεωργίας Ματσούκα και του Λαογραφικού Χορευτικού Ομίλου «Η σοφία της παράδοσης».
Είσοδος ελεύθερη
*Στο πλαίσιο του χριστουγεννιάτικου πολιτιστικού προγράμματος του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης «Χριστούγεννα στη Σύρο 2018».