Έργα μεγάλων συνθετών για εκκλησιαστικό όργανο και τρομπέτα, αλλά και γνωστά παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα τραγούδια γερμανικής, γαλλικής και αγγλικής προέλευσης θα περιλαμβάνει η φετινή χριστουγεννιάτικη συναυλία του Διεθνούς Φεστιβάλ Εκκλησιαστικού Οργάνου «ΑΝΩ» με τίτλο “Gloria in Excelsis Deo” (Δόξα ἐν ὑψίστοις Θεῷ).
«Οδηγοί» μας στο χριστουγεννιάτικο μουσικό ταξίδι θα είναι η Δάφνη Μελανίτου – Παρασκευά (οργανίστα του Καθεδρικού Ναού Αγίου Διονυσίου Αθηνών) και ο Ιωάννης Καραμπέτσος (κορυφαίος τρομπετίστας της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών).
Βασικά συστατικά της εορταστικής αυτής συναυλίας που ξεκινά στις 20:00 και πραγματοποιείται με ελεύθερη είσοδο για το κοινό είναι τα στολισμένα σπιτάκια του μεσαιωνικού οικισμού και η εντυπωσιακή φάτνη του Καθεδρικού Ναού Αγίου Γεωργίου της Άνω Σύρου.
Info
Συναυλία “Gloria in Excelsis Deo”
με έργα για εκκλησιαστικό όργανο και τρομπέτα
Δάφνη Μελανίτου – Παρασκευά, εκκλησιαστικό όργανο
Ιωάννης Καραμπέτσος, τρομπέτα
Πότε: Παρασκευή, 28 Δεκεμβρίου 2018, ώρα έναρξης 8:00 μ.μ.
Πού: Καθεδρικός Ναός Αγίου Γεωργίου Άνω Σύρου
ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
«ΑΝΩ» ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ
Διοργάνωση
Καθολική Επισκοπή Σύρου
Σύνδεσμος Ελλήνων Καθολικών Σύρου
Συνδιοργάνωση
Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου
Δήμος Σύρου-Ερμούπολης
Δωρητής
Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος
Χορηγοί
Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού
Γενική Γραμματεία Αιγαίου & Νησιωτικής Πολιτικής
Υποστηρικτές
Πρεσβεία της Πολωνικής Δημοκρατίας στην Αθήνα
ORION PRODUCTION
Χορηγοί Μετακίνησης
BLUE STAR FERRIES
ASTRA AIRLINES
Χορηγοί Επικοινωνίας
ΕΡΤ3, ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΕΡΤ Ν. ΑΙΓΑΙΟΥ, Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΑΘΗΝΑ 9,84, ΘΕΜΑ RADIO, ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ, MUSIC PAPER, ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ, CYCLADES24, SYROS TODAY, SYROS AGENDA, NAXOS TIMES, ΑΙΓΑΙΟ FM LIVE, EMPNEUSI 107 FM