Σωτήρια στάθηκε για μια αρσενική Caretta carretta η παρατηρητικότητα κολυμβητών, οι οποίοι την εντόπισαν χθες κοντά στην ακτή του Ορκού να μην συμπεριφέρεται φυσιολογικά.
Στο σημείο κατέφθασαν μέλη του Συλλόγου Προστασίας Άγριας Ζωής Νάξου που διαπίστωσαν ότι η – 59 κιλών – θαλάσσια χελώνα αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας. Αμέσως την μετέφεραν στο Σταθμό του Συλλόγου, όπου σε συνεργασία με τον Σύλλογο ΑΡΧΕΛΩΝ γίνονται όλες οι απαραίτητες εξετάσεις και δίνεται η αναγκαία φροντίδα, ώστε το θαλάσσιο ερπετό να επιστρέψει το συντομότερο δυνατό υγιές στο φυσικό του περιβάλλον, τη θάλασσα.
(Visited 436 times, 1 visits today)