“Φορτίο” με άγρια πουλιά αιχμάλωτα σε κλουβιά είχε στο όχημα του ημεδαπός με σκοπό προφανώς την πώληση…
Την Παρασκευή το πρωί κι ενώ το βαν το οποίο μάλιστα δεν είχε πινακίδες, ήταν σταθμευμένο σε περιοχή της Νάξου, έγινε αντιληπτό από μέλος της Φιλοζωικής “Naxos Animal Welfare Society” που αμέσως ενημέρωσε το Σύλλογο Άγριας Ζωής Νάξου που έσπευσε στο σημείο.
Όπως διαπιστώθηκε μέσα στο αυτοκίνητο βρίσκονταν στοιβαγμένα αυτοσχέδια κλουβιά με καρδερίνες (Carduelis carduelis) και φανέτο (Linaria cannabina). Αμέσως κλήθηκε η αστυνομία και το δασονομείο Νάξου όπου παρουσία του Συλλόγου έγινε έρευνα και κατάσχεση 13 (δεκατριών) πτηνών και άλλων αντικειμένων μεταξύ των οποίων και ένα όπλο, που υπήρχαν στο αυτοκίνητο.
Ο ιδιοκτήτης του οχήματος συνελήφθη και τα πτηνά παραδόθηκαν στο Σύλλογο Άγριας Ζωής Νάξου για περίθαλψη.
Μετά τη φροντίδα και τον καθαρισμό τους από τις ακαθαρσίες στα φτερά και στα πόδια, το απόγευμα του Σαββάτου, μέλη του Συλλόγου τα απελευθέρωσαν παρουσία δασοφύλακα…