Μια μεγάλη έκπληξη περίμενε τους μαθητές των δημοτικών σχολείων Άνω Μέρας, Χώρας και Πετεινάρου όταν παρέλαβαν τα απολυτήρια τους.
Με πρωτοβουλία του προέδρου της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του δήμου Μυκόνου Φραγκίσκου Λάβαρη και την αμέριστη υποστήριξη του δημάρχου Κωνσταντίνου Κουκά, μοιράστηκαν ανοξείδωτα καλαμάκια πολλαπλών χρήσεων σε 1.000 μαθητές, σε συνεργασία με τον διεθνή οργανισμό για την προστασία του θαλάσσιου οικοσυστήματος “All For Blue”.
Το πολλαπλών χρήσεων «Οικολογικό Καλαμάκι», που έκανε την εμφάνιση του για πρώτη φορά στη Μύκονο, είναι ανοξείδωτο, πλένεται και είναι εγκεκριμένο με διεθνή πιστοποίηση!
Σημειώνεται ότι ο δήμος Μυκόνου είναι (και στον τομέα της ευαισθητοποίησης) ο πρώτος δήμος της χώρας που προβαίνει σε μια τόσο σημαντική, όσο και συμβολική ενέργεια, στέλνοντας σαφές μήνυμα για την προστασία του περιβάλλοντος μέσω της διακοπής χρήσης πλαστικών προϊόντων.