Αναβίωση του παραδοσιακού εθίμου του Κλήδονα, με κάψιμο των Μάηδων και προσφορά κερασμάτων θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 23 Ιουνίου σε Κωμιακή και Μέλανες.
Στις 19:30 ο Κλήδονας θα ξεκινήσει από το Πνευματικό Κέντρο Κορωνίδας και θα καταλήξει στην πλατεία των Ροδινών, όπου θα ακολουθήσει το κάψιμο των Μάηδων και η προσφορά μεζέδων και κρασιού. Την εκδήλωση διοργανώνει το Πνευματικό Κέντρο Κορωνίδας (το οποίο καλεί τον κόσμο να συμβάλλει με κάθε δυνατό τρόπο στην επιτυχία της), ενώ χορηγός της είναι η ΕΑΣ Νάξου.
Δυο ώρες αργότερα, στις 21:30, στην πλάτσα των Μελάνων, ο Πολιτιστικός Σύλλογος Κοινότητας Μελάνων «Κούρος ο Έλληνας» διοργανώνει επίσης, τη γιορτή του και το κάψιμο των Μάηδων. Θα προσφερθούν κεράσματα με τοπικά εδέσματα.