Με μεγάλη επιτυχία, για ακόμα μια χρονιά, πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 4 Ιανουαρίου 2016 η εκδήλωση βράβευσης των επιτυχόντων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση από τη Μητρόπολη Παροναξίας.
![](images/naxos/vravefsi_2.jpg)
Στην εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε στην κατάμεστη από κόσμο αίθουσα του Δημαρχείου, “Ιάκωβος Καμπανέλλης”, σε ένα ενθουσιώδες κλίμα από τους νεαρούς φοιτητές, το παρών μεταξύ άλλων έδωσαν: ο Μητροπολίτης Παροναξίας κ. Καλλίνικος και Ιερός κλήρος, ο δήμαρχος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων Μανόλης Μαργαρίτης, οι αντιδήμαρχοι Μανώλης Πολυκρέτης και Αργύρης Ανευλαβής, ο πρόεδρος του δημοτικού Συμβουλίου Φώτης Μαυρομάτης, ο διευθυντής του ΓΕΛ Νάξου Δημήτρης Σκουλάτος, ο διευθυντής του ΕΠΑΛ Φιλωτίου κ. Φερεντίνος, εκπρόσωπος του Λυκείου Τραγαίας, η Επικ. Καθηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής του Κ.Π.Α. Αικατερίνη Παπαθωμά-Μαστοροπούλου, οι περισσότεροι από τους επιτυχόντες στα ΑΕΙ και ΤΕΙ, γονείς και φίλοι τους.
![](images/naxos/vravefsi_3.jpg)
Τη εκδήλωση άνοιξαν οι χαιρετισμοί του δημάρχου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων των διευθυντών του ΓΕΛ Νάξου και του ΕΠΑΛ Φιλωτίου και εκπροσώπου των μαθητών και ακολούθησε η παρουσίαση του κεντρικού θέματος της εκδήλωσης “Γλώσσα – Παιδεία – Εθνική Ταυτότητα” από την προσκεκλημένη της Μητρόπολης Αικατερίνης Παπαθωμά-Μαστοροπούλου (Επικ. Καθηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής του Κ.Π.Α.).
![](images/naxos/vravefsi_1.jpg)
Αμέσως μετά ο Μητροπολίτης Παροναξίας κ. Καλλίνικος απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό και ευλόγησε τη βασιλόπιτα.
Ακολούθησε η απονομή των τιμητικών επαίνων και των αναμνηστικών δώρων στους επιτυχόντες…
![](images/naxos/vravefsi_5.jpg)
Η τιμητική για τους επιτυχόντες της Νάξου σε ΑΕΙ και ΤΕΙ βραδιά, έκλεισε με παράθεση μικρής δεξίωσης στο αίθριο του δημοτικού μεγάρου, όπου προσφέρθηκαν φαγητό αναψυκτικά και βασιλόπιτα…
Οι βραβεύσεις:
{youtube}3yi3hQaQWNA{/youtube}
(Visited 31 times, 1 visits today)