Η άνοιξη έχει μπει για τα καλά και η μετανάστευση των αποδημητικών πτηνών βρίσκεται στη κορύφωση της!
Δεκάδες είδη πανέμορφων πουλιών κάνουν στάση στη Νάξο, προκειμένου να πάρουν δυνάμεις, για το μακρύ ταξίδι τους ή για να αναπαραχθούν… Ο Σύλλογος “Προστασία Άγριας Ζωής Νάξου” μας “συστήνει” μερικά από τα πουλιά που βρίσκονται στο νησί αυτές τις ημέρες και μας προτρέπει “να προσπαθήσουμε όλοι, ώστε η Νάξος να αποτελέσει ένα φιλόξενο τόπο και γι’ αυτούς τους σπάνιους και πανέμορφους επισκέπτες“…
Οι φωτογραφίες έχουν ληφθεί από το Σύλλογο “Προστασία Άγριας Ζωής Νάξου”, με τηλεφακό, χωρίς να ενοχληθούν τα πουλιά.
![](images/zoa/poulia/11_flamingo_tadorna.jpg)
![](images/zoa/poulia/10_limoza.jpg)
![](images/zoa/poulia/12_tadorna_tadorna.jpg)
![](images/zoa/poulia/13_lefkotsiknias.jpg)
![](images/zoa/poulia/14_argyropouli.jpg)
![](images/zoa/poulia/15_kitrinosousourada.jpg)
![](images/zoa/poulia/16_lefkosousourada.jpg)
![](images/zoa/poulia/17_thalassosfyrixtis.jpg)
![](images/zoa/poulia/2_halkokota.jpg)
![](images/zoa/poulia/3_staxtotsiknias.jpg)
![](images/zoa/poulia/4_tsiftas.jpg)
![](images/zoa/poulia/5_kastanopapia.jpg)
![](images/zoa/poulia/6_staxtotsikniades.jpg)
![](images/zoa/poulia/7_vraxokirkinezo.jpg)
![](images/zoa/poulia/8_aetogerakina.jpg)
![](images/zoa/poulia/9_kalamokanas.jpg)
![](images/zoa/poulia/1_poulia.jpg)
(Visited 83 times, 1 visits today)