Θεαματική πρεμιέρα για τις ελληνικές ομάδες στο κυρίως ταμπλό γυναικών της Ίου

Newsroom
22/06/2023 19:42

Με τους καλύτερους… οιωνούς για τα ελληνικά «χρώματα» άνοιξε την Πέμπτη 22 Ιουνίου, η αυλαία των ομίλων του κυρίως ταμπλό ανδρών/γυναικών στο “Beach Pro Tour Ios Futures” 2023 της Ίου, όπου το θέαμα στο κεντρικό γήπεδο είναι συναρπαστικό με τα περισσότερα ματς να κρίνονται στο ταί μπρέικ!

Στο ταμπλό των γυναικών το πρωί οι ομάδες των Αντωνακάκη/Περδικάκη, Τριανταφυλλίδη/ Ματίου και Μαναβή/Καλαμαρίδου πάτησαν «με το δεξί» την άμμο της μαγευτικής παραλίας του Μυλοπότα, καθώς πανηγύρισαν σημαντικές και δύσκολες νίκες κόντρα σε ισχυρές αντιπάλους. Αντίθετα με ήττα ξεκίνησε την προσπάθεια διάκρισης το νεοσύστατο δίδυμο των Ματιάδη/Σιρίνινα, που προσπάθησε, αλλά προδόθηκε τελικά από τα πολλά λάθη του α’ σετ και τον… αέρα χάνοντας με 0-2 (14-21, 16-21).

Η πρώτη «γαλανόλευκη» επιτυχία της ημέρας ήρθε στο Μυλοπότα μέσω… Κρήτης. Οι Ηρακλείωτισσες νικήτριες του πανελληνίου IOS Major 2023, Αντωνακάκη/Περδικάκη βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ τις Ισπανίδες πρωταθλήτριες, Gonzalez/Guidareli, αλλά μετά το προβάδισμά τους για πρώτη φορά με άσο της Περδικάκη, το παιχνίδι «γύρισε» για τις διεθνείς μας, που πήραν κεφάλι 1-0 σετ με 21-17. Οι Ισπανίδες Νο 2 του ταμπλό, εκμεταλλευόμενες τα ελληνικά λάθη, αντέδρασαν και ισοφάρισαν εύκολα 1-1 σετ με 21-9. Στο τάι μπρέικ όμως οι Ελληνίδες ήταν πραγματικά αλάνθαστες και με μία εντυπωσιακή εμφάνιση, επικράτησαν με 15-7, 2-1 σετ και «έσπασαν το ρόδι» για τις ελληνικές ομάδες.

«Αν και οι αντίπαλές μας έχουνε περισσότερες συμμετοχές και παραστάσεις από διεθνή τουρνουά, εμείς δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό, μπήκαμε μέσα χωρίς άγχος και μολονότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ α σετ το παλέψαμε και ανταμειφθήκαμε» δήλωσε ικανοποιημένη η Ιωάννα Περδικάκη, ενώ η συμπαίκτρια της, Γεωργίνα Αντωανακάκη εξέφρασε την περηφάνια της που έφεραν την πρώτη ελληνική νίκη στο Παγκόσμιο τουρνουά της Ίου και ευχήθηκε στις υπόλοιπες ομάδες να έχουν ανάλογη συνέχεια.

Με τον δρόμο πλέον… ανοιχτό για τις ομάδες μας και με καλή ψυχολογία από τον θρίαμβο του α’ φετινού Grand Slam των Μάστερς της Αριστοτέλους, οι πρωταθλήτριες Τριανταφυλλίδη/ Ματίου αν και βρέθηκαν να κυνηγάνε 0-1 σετ με 17-21 στο σκορ τις Αυστριακές Friedl/Schützenhöfer κέρδισαν τα δύο επόμενα σετ και κάνοντας σωστή διαχείριση του αέρα έφτασαν στη σπουδαία νίκη-ανατροπή 2-1 σετ με 17-15 .

«Το μπιτς βόλεϊ απαιτεί να προσαρμόζεσαι στις συνθήκες που επικρατούν κάτι που καταφέραμε να κάνουμε με τον αέρα που φυσάει στην Ίο απέναντι σε μία ξένη ομάδα όπου ο ανταγωνισμός είναι υψηλός» δήλωσε η Λίζα Τριανταφυλλίδη, με την Διονυσία Ματίου να συμπληρώνει: «Ξεκινήσαμε καλά στην πρώτη μας παρουσία ως ομάδα στο Παγκόσμιο τουρνουά της Ίου. Είναι κάτι διαφορετικό από το Πανελλήνιο και είναι καλό να δούμε και εμείς που βρισκόμαστε. Συνεχίζουμε για το καλύτερο».

Μνήμες από 2019 «ξύπνησε» το ματς του Δ’ ομίλου, ανάμεσα στις Μαναβή/Καλαμαρίδου και τις Ιταλίδες Frasca/Gardini, όταν η Δήμητρα Μαναβή με συμπαίκτρια τότε την Κατερίνα Τσοπούλου είχαν θριαμβεύσει στο παρθενικό Παγκόσμιο τουρνουά Futures της Ίου.

Η κορυφαία ελληνική ομάδα του ταμπλό (Νο 4) αν και έχασε το α’ σετ κατάφερε στη συνέχεια με την εμπειρία και το καλό της παιχνίδι να τριτώσει με ανατροπή 2-1 τις «γαλανόλευκες» νίκες.

ΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑΜΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

22/6

Α’ όμιλος: 08:30: Νajul/Peralta (Aργεντινή) – Ματιάδη/Σιρίνινα 2-0 (21-14, 21-16)

15.30: Ματιάδη/Σιρίνινα –Mardones/Amanda (Χιλή)

Β’ όμιλος: 09:20: (Ισπανία) – Περδικάκη/Αντωνακάκη 1-2 (17-21, 21-9, 7-15)

16.20: Περδικάκη/Αντωνακάκη – Hollas, H. Soomets (Εσθονία)

Γ’ όμιλος: 10:10: Friedl/Schützenhöfer – Ματίου/Τριανταφυλλίδη 1-2 (21-17, 19-21, 15-17)

17.10: Ματίου/Τριανταφυλλίδη – Grudzinskaite G./Grudzinskaite R. (Λιθουανία)

Δ’ όμιλος: 11:00: Μαναβή/Καλαμαρίδου – Frasca/Gardini (Iταλία) 2-1 (18-21, 21-17, 15-9)

18.00: Μαναβή/Καλαμαρίδου – Windeleff /Bisgaard (Νορβηγία)