Ο ΑΟ Θήρας νικητής στο ντέρμπι των Κυκλάδων – Επικράτησε 3-1 σετ του Πανναξιακού

Newsroom
09/02/2020 01:12

Ο ΑΟ Θήρας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι των Κυκλάδων για την 15η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα της σαντορίνης επικράτησε με 3-1 σετ του Πανναξιακού, πανηγύρισε την 14η νίκη της που την φέρνει στον έναν βαθμό πίσω από τον Ολυμπιακό και την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα της Νάξου γνώρισε την 6η της ήττα στο πρωτάθλημα και σε συνδυασμό με τη νίκη της Θέτιδας, έπεσε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ωστόσο παρέμεινε στο -3 από την τετράδα.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για τρία σετ με την Σαντορίνη να κάνει 22 λάθη στο 2ο και 3ο σετ επιτρέποντας τον Πανναξιακό να μειώσει, αλλά στο τέταρτο σετ μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά και επικράτησε εύκολα με 25-11.

Στο τέταρτο σετ και ενώ το σκορ ήταν 19-8 υπέρ του ΑΟ Θήρας υπήρξε πεντάλεπτη διακοπή, επειδή ένα μπουκάλι νερό έπεσε στην ελεύθερη ζώνη του γηπέδου κοντά στον πρώτο διαιτητή. Μόλις σκουπίστηκε το δάπεδο ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά. Στο ίδιο σημείο του αγώνα αποβλήθηκε από το σετ ο προπονητής του Πανναξιακού Απόστολος Οικονόμου για διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές για προηγούμενη φάση του αγώνα.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ράντσιου.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 22-25, 25-22, 11-25)

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 5 άσσους, 32 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 62 επιθέσεις και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Οικονόμου): Λιγκρός 9 (9/28 επ.), Μίλεν 9 (6/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ.-23% άριστες), Αμαραλ 16 (12/29 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 52% υπ.-27% άριστες), Παπαδοπούλου 2 (2/7 επ.), Μαλουσάρη 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Αργυρίου 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ) / Τουλγαρίδου –λ (33% υπ.-11% άριστες), Τζαγκαράκη, Γιαννέλου 3 (0/2 ε., 3 άσσοι).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 21 (15/37 επ., 6 άσσοι), Μπρίνκμαν 18 (16/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ.-42% άριστες), Νογκουέρας 1 (1/2 επ.), Χατζηευστρατιάδου 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 14 (11/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερτέκη 9 (8/33 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 36% άριστες) / Αρτακιανού –λ (50% υπ.-43% άριστες), Παναγιωτίδου, Καραφουλίδου, Γενιτσαρίδη 1 (1/1 επ., 33% υπ.-33% άριστες).

Απόστολος Οικονόμου (Πανναξιακός ΑΟΝ)

«Καταρχήν συγχαρητήρια στον ΑΟ Θήρας για τη νίκη τους, όπως και για την ευρωπαϊκή του πρόκριση. Για τρία σετ ήμασταν ανταγωνιστικοί απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Ξέραμε ότι ήταν μία ομάδα ισχυρή επιθετικά, αλλά τους αντιμετωπίσαμε σωστά, τους φέραμε στα μέτρα μας, αλλά τα jump σερβίς των Μεντάρο, Μπρίνκμαν και η επιθετική συνεισφορά των κεντρικών τους, οδήγησε το παιχνίδι προς την πλευρά του ΑΟ Θήρας. Στο τέταρτο σετ δυστυχώς δεν παίχτηκε βόλεϊ, αλλά όποιος είδε το παιχνίδι κατάλαβε τον λόγο. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθειά μας για να είμαστε όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικοί στο φετινό πρωτάθλημα και στο τέλος θα κάνουμε τον απολογισμό μας. Καλή ευρωπαϊκή συνέχεια να ευχηθώ στις δύο ελληνικές ομάδες».

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας)

«Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, όμως όσα έγιναν εκτός του γηπέδου δεν έχουν θέση στο βόλεϊ. Δεν είναι ποδόσφαιρο το βόλεϊ. Συγχαρητήρια στις δύο ομάδες για την προσπάθειά τους στο γήπεδο».