7ο Φεστιβάλ Χορού και Χοροθεάτρου “Akropoditi DanceFest 2019”

Άκης Αξαόπουλος
03/07/2019 3:29
 
 
 

 

Από τις 5 έως τις 19 Ιουλίου θα πραγματοποιηθεί στη Σύρο το 7ο Φεστιβάλ Χορού και Χοροθεάτρου “Akropoditi DanceFest 2019”, στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης «Σύρος Πολιτισμός 2019».
Το Φεστιβάλ περιλαμβάνει δύο εβδομάδες γεμάτες από εργαστήρια, παραστάσεις, βραδιές γνωριμίας, ανοιχτές παρουσιάσεις, διαλέξεις και Jams – ανοιχτούς αυτοσχεδιασμούς, ενώ φέτος προσφέρονται δωρεάν δύο νέα, ειδικά Εργαστήρια:
*Εργαστήριο χοροθεάτρου για άτομα της τρίτης ηλικίας και
* Εργαστήριο δημιουργικού χορού για άτομα με και χωρίς κινητικές αναπηρίες.

Δράση Συναντήσεις: Σύρος – Ανοιχτή πρόσκληση συμμετοχής προς όλους, με στόχο τη δημιουργία παράστασης.
ΜΑΝΤΩ ΠΑΠΑΔΟΓΕΩΡΓΟΥ
Flying flow
1ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (6-7/7) – 1 ΩΡΑ/ΜΕΡΑ
10:00-11:00, 11:10-12:10 & 15:00-16:00, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ 1

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΣΟΥΓΙΟΥΛΤΖΗ
Χορός – Ακροβασία
1ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (6-7/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
12:30-14:30, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ 1

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΜΠΟΥΣΜΠΟΥΡΑ
Ανθρωπολογία και Χορός
1ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (6-7/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
17:30-20:30, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ 1

ΜΑΡΙΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΗ
Εργαστήριο Μπαλέτου
1η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (8-12/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
10:00-12:00, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ 1

IŞIL DERYA BIÇAKÇI
Εργαστήριο Στροβιλισμού
1η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (8-12/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
10:00-12:00, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ 2

FABIAN WIXE
Shifting space
1η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (8-12/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
12:30-15:30, ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΚΕΛΑ

ΜΕΝΤΗ ΜΕΓΑ
Μαζί και αυτόνομα
Εργαστήριο δημιουργικού χορού για άτομα με και χωρίς κινητικές αναπηρίες
1η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (8-12/7) – 2,5 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
17:30-20:00, 4ο δημοτικό σχολείο
ΔΩΡΕΑΝ
ΕΡΜΙΡΑ ΓΚΟΡΟ
Συναντήσεις: Σύρος
1η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (8-12/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
17:30 -20:30, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ 1
ΔΩΡΕΑΝ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΕΥΘΥΜΙΑΔΟΥ
Shake out the dust
1η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (8-12/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
18:30 -20:30, ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΚΕΛΑ

ΧΡΗΣΤΟΣ ΞΥΡΑΦΑΚΗΣ
Ένα Μάθημα Χορού
2ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (13-14/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
10:00-12:00, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ 1

ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΪΖΗ & ΘΟΔΩΡΗΣ ΖΙΑΡΚΑΣ
SEEd – Στρατηγικές Αυτοσχεδιασμού
2ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (13-14/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
12:30-15:30, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ 1

ΚΕΡΑΣΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ
Swirl Swirl
Εργαστήριο εναέριων ακροβατικών και ενδυνάμωσης
2ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (13-14/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
17:00-19:00 & 19:15-21:15, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ 1

RITA GÓBI
Masterclass: Έλα να ανακαλύψεις τη δική σου κίνηση!
2ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (14/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
17:00-19:00, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ 2

ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΓΥΡΑ
Κάθε ιστορία κι ένας χορός
Εργαστήριο χοροθεάτρου για άτομα της τρίτης ηλικίας
2η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (15-19/7) – 2,5 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
10:00-12:30, Αίθουσα ΚΑΠΗ Ερμούπολης
ΔΩΡΕΑΝ

ΗΛΙΑΣ ΚΟΥΝΕΛΑΣ
Οι πατερίτσες του κλόουν
2η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (16-19/7) – 4 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
10:00-14:00, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ 2

JURIJ KONJAR
Contact Improvisation
2η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (15-19/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
10:30-12:30, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ 1

ΣΤΕΛΛΑ ΖΑΝΟΥ
Staying connected
2η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (15-19/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
13:30-15:30, ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΚΕΛΑ

ΓΕΩΡΓΙΑ ΒΑΡΔΑΡΟΥ & SALVA SANCHIS
Χορεύοντας την τεχνική
2η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (15-19/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
17:30-20:30, ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΚΕΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΔΗΜΑΚΗ
Authentic Jazz
2η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (15-19/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
18:30-20:30, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ 2

Διαλέξεις, Παρουσιάσεις και Jams από τους συμμετέχοντες και τους διδάσκοντες των Εργαστηρίων. Παραστάσεις από προσκεκλημένους καλλιτέχνες της Ελλάδας και του εξωτερικού. Ανοιχτές δράσεις και εκδηλώσεις για τους κατοίκους και τους επισκέπτες της Σύρου γύρω από τη σύγχρονη έκφραση στο Χορό και το Θέατρο.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΜΠΟΥΣΜΠΟΥΡΑ – WORKING DANCERS:
ΠΡΟΒΟΛΗ + ΣΥΖΗΤΗΣΗ
Παρασκευή 5/07
20:30, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΚΡΟΠΟΔΗΤΙ
ΔΩΡΕΑΝ

ALMALIBRE.co – BLACK SWANS
Σάββατο 6/07
20:00, KYMATA
ΔΩΡΕΑΝ

HOLEKTIV – KAFFEEKLATSCH
Δευτέρα 8/07
21:00, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΚΡΟΠΟΔΗΤΙ

ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ με ζωντανή μουσική
Τετάρτη 10/07
21:00, ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΡΟΥ ΒΥΡΣΟΔΕΨΕΙΟ ΚΟΡΝΗΛΑΚΗ-ΔΕΝΔΡΙΝΟΥ
ΔΩΡΕΑΝ

HUNG DANCE – BIRDY
Πέμπτη 11/07
21:00, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΚΡΟΠΟΔΗΤΙ

LUNA CENERE – KOKORO
Πέμπτη 11/07
22:00, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΚΡΟΠΟΔΗΤΙ

ΜΕΝΤΗ ΜΕΓΑ -Μαζί και αυτόνομα
Ανοιχτή παρουσίαση εργαστηρίου δημιουργικού χορού για άτομα με και χωρίς κινητικές αναπηρίες
Παρασκευή 12/07
19:00, 4ο Δημοτικό Σχολείο
ΔΩΡΕΑΝ

ΕΡΜΙΡΑ ΓΚΟΡΟ – ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ: ΣΥΡΟΣ
Παρασκευή 12/07
21:00, ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΡΟΥ ΒΥΡΣΟΔΕΨΕΙΟ ΚΟΡΝΗΛΑΚΗ-ΔΕΝΔΡΙΝΟΥ
ΔΩΡΕΑΝ

ΙΩΑΝΝΑ ΑΝΤΩΝΑΡΟΥ ΝΑΤΑΣΑ ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ – ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΙΣ ΜΠΑΧΑΜΕΣ
Παρασκευή 12/07
22:30, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΚΡΟΠΟΔΗΤΙ

GÓBI DANCE COMPANY – VOLITANT
Σάββατο 13/07
21:30, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΚΡΟΠΟΔΗΤΙ

ΣΤΕΛΛΑ ΣΕΡΕΦΟΓΛΟΥ – ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ
Κυριακή 14/07
20:30, ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΚΥΚΛΑΔΩΝ

LEVANTES DANCETHEATRE – THE BAND
Δευτέρα 15/07
21:00, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΚΡΟΠΟΔΗΤΙ

ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ με ζωντανή μουσική
Τετάρτη 17/07
21:00, ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΡΟΥ ΒΥΡΣΟΔΕΨΕΙΟ ΚΟΡΝΗΛΑΚΗ-ΔΕΝΔΡΙΝΟΥ
ΔΩΡΕΑΝ

ΗΛΙΑΣ ΚΟΥΝΕΛΑΣ – ΕΙΜΑΙ ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΡΟΝΩΝ
Πέμπτη 18/07
21:00, ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΡΟΥ ΑΚΡΟΠΟΔΗΤΙ

ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΓΥΡΑ – Κάθε ιστορία κι ένας χορός
Ανοιχτή παρουσίαση εργαστηρίου χοροθεάτρου για άτομα της τρίτης ηλικίας
Παρασκευή 19/07
12:00, Αίθουσα ΚΑΠΗ Ερμούπολης
ΔΩΡΕΑΝ

Εισιτήρια παραστάσεων:
Σε βραδιά με μία παράσταση: 8€ κανονικό, 6€ μειωμένο*
Σε βραδιά με 2 παραστάσεις: 12€ κανονικό, 10€ μειωμένο*

*Συμμετέχοντες των Εργαστηρίων / Μαθητικό / Φοιτητικό / Κάτοχοι Κάρτας Ανεργίας (ΟΑΕΔ) & Πολυτέκνων (ΑΣΠΕ) & Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων/ ΑμεΑ

(Visited 17 times, 1 visits today)