Ένα …διαφορετικό αγώνα μπάσκετ είχαν την ευκαιρία αν απολαύσουν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό ΔΑΚ Νάξου το Σάββατο το βράδυ, στη φιλική αναμέτρηση μεταξύ των Βετεράνων της Εθνικής Ελλάδας και Μικτής Νάξου, που έληξε 78-66 (υπέρ της Εθνικής).
Στη φιλική αναμέτρηση “Τρίποντα …Ελπίδας”, το παρών έδωσαν σπουδαίοι αθλητές του Ελληνικού μπάσκετ, όπως οι Μπουντούρης, Παπανικολάου, Λημνιάτης, Σιούτης, Χρυσανθόπουλος, Κασουρίδης, Βούκτσεβιτς και Γιαννούλης κ.ά, που έπαιξαν υπό την καθοδήγηση του Γιάννη Ιωαννίδη, ενός από τους κορυφαίους προπονητές στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ.
Στη Μικτή Νάξου συμμετείχαν μπασκετμπολίστες από τις ομάδες Πανναξιακός και ΑΠΑΣ Νάξου.
Το γήπεδο γέμισε με κόσμο και όλοι απόλαυσαν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, ενώ παράλληλα στήριξαν και τα Ειδικά Σχολεία της Ναξου στα οποία θα διατεθούν τα έσοδα από τα εισιτήρια για τον αγώνα.
Το παιχνίδι διοργανώθηκε από τις επιχειρήσεις ALIBERTI projects και BAROZZI σε συνεργασία και με άλλες επιχειρήσεις του νησιού.
Ο “εμπνευστής” του αγώνα Ευθύμιος Αλιμπέρτης δήλωσε στο www.naxostimes.gr την ικανοποίηση του τόσο για τη διεξαγωγή του αγώνα όσο και για τη συμμετοχή του κόσμου.
“Είμαι πραγματικά ικανοποιημένος γιατί ο κόσμος “αγκάλιασε” τα “Τρίποντα …Ελπίδας” της Νάξου και θέλω να τους ευχαριστήσω όλους. Ιδιαίτερα, θέλω να ευχαριστήσω θερμά τους βετεράνους της Εθνικής Ελλάδας που δέχτηκαν την πρόσκληση μας και έφυγαν από κάθε άκρη της Ελλάδας προκειμένου να βρεθούν στη Νάξο και να συμμετέχουν σε αυτό το παιχνίδι. Ευχαριστώ επίσης και όλες τις επιχειρήσεις που αγκάλιασαν και στήριξαν αυτή τη διοργάνωση” τόνισε ο Ευθύμιος Αλιμπέρτης.
“Οι Βετεράνοι της Εθνικής έμειναν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι, τόσο από το παιχνίδι στο ΔΑΚ όσο και από τη Νάξο αλλά ιδιαίτερα με τη Ναξιώτικη φιλοξενία. Υποσχέθηκαν ότι σύντομα θα ξαναγυρίσουν στο νησί” σημείωσε.
https://www.youtube.com/watch?v=spXFiYkPypo&t=190s