Τις extreme καιρικές συνθήκες που επικράτησαν το περασμένο Σαββατοκύριακο αψήφησαν 130 αθλητές, οι οποίοι μέτρησαν τις δυνάμεις τους στον 2ο ορεινό αγώνα τρεξίματος “Tinos Challenge: Extreme Edition”.
Το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου, οι αθλητές συμμετείχαν στον αγώνα Vertical 1,5 χλμ., με εκκίνηση από τον Όρμο Υστερνίων και τερματισμό μπροστά στην εκκλησία της Αγίας Παρασκευής στο κέντρο του οικισμού των Υστερνίων. Ακολούθησε το, καθιερωμένο pasta patry, αλλά και χοιροσφάγια από τον Σύλλογο Υστερνιωτών Τήνου, ενώ το βράδυ έγινε τεχνική ενημερώση σε χώρο της Μονής Ιεράς Καρδίας.
Την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου, το ραντεβού είχε δοθεί στο προαύλιο της Μονής Ιεράς Καρδίας στο Όρος Ξώμβουργο, απ’ όπου ξεκίνησαν (και τερμάτισαν) οι διαδρομές των 20χλμ. και των 4χλμ. Οι αθλητές των δύο διαδρομών, επαγγελματίες και ερασιτέχνες, έτρεξαν σε παραδοσιακά πέτρινα και μαρμάρινα καλντερίμια και διέσχισαν καταπράσινα (λόγω των βροχών) τοπία και γραφικά χωριά και οικισμούς της Τήνου (όπως Κουμάρος, Λουτρά, Βωλάξ, Αγάπι, Σκλαβοχώρι, Σκαλάδος, Κρόκος, Περάστρα, Κώμη, Σμαρδάκιτο, Ταραμπάδος, Κάμπος και Ξινάρα).
Ας σημειωθεί ότι οι 130 αθλητές που πήραν μέρος στο “Tinos Challenge: Extreme Edition 2017”μπορούσαν να διαλέξουν μεταξύ του challenge και mini challenge αγωνίσματος, δηλαδή τον συνδυασμό του αγώνα Vertical με τον αγώνα των 20χλμ. ή τον αγώνα των 4χλμ. Όσοι τερμάτισαν, έλαβαν βαθμολογία για το Cyclades Trail Cup.
Όπως ήδη ανακοινώθηκε, το 3ο Tinos Challenge θα διεξαχθεί 1 & 2 Δεκεμβρίου 2018.
http://www.tinos-challenge.com/
(φωτό: Ισίδωρος Ξανθάκης)