Ξεκίνησαν την Τρίτη, οι εργασίες αποκατάστασης και επανακατασκευής των εγκαταστάσεων στο αθλητικό κέντρο στο Παραπόρτι, στη Χώρα Άνδρου.
Η αρχή έγινε με τις εργασίες πλήρους επανακατασκευής του διπλού γηπέδου τένις, η συνέχεια δόθηκε με την περίφραξη του γηπέδου ποδοσφαίρου 5×5 και τέλος με την περίφραξη του γηπέδου μπάσκετ, το οποίο κατασκευάστηκε προσφάτως.
Οι νέες αθλητικές υποδομές σε σύντομο διάστημα αναμένεται να παραδοθούν στους δημότες της Άνδρου, δίνοντας πνοή ιδιαιτέρως στη νεολαία και τα παιδιά, που ασχολούνται και αγαπούν τον αθλητισμό. Παράλληλα, ο δήμος Άνδρου έχει καταθέσει πρόταση για την επισκευή και χρηματοδότηση του Δημοτικού Σταδίου «Ιωάννης Μ. Γουλανδρής».
Στο πλαίσιο των εργασιών, ο δήμος Άνδρου ευχαριστεί το Κλιμάκιο της Πυροσβεστικής και τους Εθελοντές Δασοπυροσβέστες, που επέβλεπαν τον περιβάλλοντα χώρο για τυχόν εκδήλωση πυρκαγιάς λόγω των εργασιών κοπής και αποξήλωσης των παλαιών μεταλλικών υλικών. Η ανταπόκρισή τους ήταν άμεση, καθώς χρειάστηκε αρκετές φορές να επέμβουν για την κατάσβεση μικρών εστιών.