3-0 η Νάξος κόντρα στο μαχητικό Αίαντα

pannaxiakos aiantas
admin
22/01/2017 12:44

Ο Πανναξιακός επικράτησε με 3-0 σετ απέναντι στο μαχητικό Αίαντα Ευόσμου στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Η νησιωτική ομάδα μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ (7-4, 15-11), πίεσε την υποδοχή του Αίαντα κυρίως όταν η Τοτσίδου πήγε στη γραμμή του σερβίς με αποτέλεσμα το 1-0 σετ με 25-13 (λάθος θέσεις του Αίαντα).

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, ο Αίας έβγαλε άμυνες και βρήκε λύσεις στο μπλοκ και την επίθεση με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (11-11, 17-17, 20-20) ενώ με μπλοκ της Φαλέγκα οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά 20-21. Ο ΠΑΟΝ ισοφάρισε, η Ανδρονικίδου και η Κλέπκου έφεραν σε σετ μπολ τον Αίαντα (22-24) αλλά τα σερβίς της Φρέσκο και η ψυχραιμία των γηπεδούχων έφεραν την ισοφάριση και την ανατροπή για το 2-0 σετ με 26-24 (φιλέ της Τζούριτς).

Στο τρίτο σετ, ο Πανναξιακός είχε τον έλεγχο (16-12) ενώ η ομάδα του Ευόσμου δεν τα παρατούσε. Η Πότοκαρ έκανε το 20-15 και με αυτό το +5 ολοκληρώθηκε το ματς με 3-0 σετ και 25-20 (επίθεση Τοτσίδου)

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης: «Στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς ήμασταν σοβαροί. Δώσαμε χρόνο συμμετοχής και σε άλλα παιδιά. Μόνο στο δεύτερο σετ χαλαρώσαμε από το μαχητικό Αίαντα. Η νίκη ήταν ο στόχος μας και το πετύχαμε. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι»

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Εμείς ετοιμάζουμε την επόμενη μέρα της ομάδας. Εμπιστευόμανστε τα νέα παιδιά και θα τα εμπιστευόμαστε, δεν έχουμε κανένα λόγο να παλεύουμε με τις ιδιοτροπίες ξένων αθλητριών. Πιστεύω στο επόμενο ματς θα είμαστε σαφως καλύτεροι, αφού ουσιαστικά ξαναχτίζουμε την ομάδα».

Τα σετ: 25-13, 26-24, 25-20

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Τοτσίδου, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου λ. /Ξαγοραράκη, Κάλλια, Μαυρομάτη

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Βλάχου, Τζιαρλή, Κούση, Τζούριτς, Γεωργιάδου, Ανδρονικίδου Γεωργιάδου λ. /Αποστολίδου, Ξανθοπούλου, Φαλέγκα