Κάτοικοι και επισκέπτες του νησιού καλούνται να χρησιμοποιούν τους περιφερειακούς δημοτικούς χώρους στάθμευσης και να αποφεύγουν την άσκοπη χρήση των οχημάτων εντός της πόλης
Ο Δήμος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων με ανακοίνωσή του ενημερώνει τους πολίτες ότι, σε εφαρμογή αποφάσεων του δημοτικού συμβουλίου και στο πλαίσιο έναρξης της καλοκαιρινής περιόδου, η παραλιακή οδός στη Χώρα, θα πεζοδρομείται καθημερινά κατά τις βραδινές ώρες από την Παρασκευή 31 Μαΐου 2024. Συγκεκριμένα, η κυκλοφορία όλων των οχημάτων θα διακόπτεται από τις 20:00 έως τις 5:00 το πρωί.
Αναλυτικά τα μέτρα που θα εφαρμοστούν στην ανακοίνωση του Δήμου:
Σε εφαρμογή αποφάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου και στο πλαίσιο έναρξης της καλοκαιρινής περιόδου, από την Παρασκευή 31 Μαΐου 2024 η παραλιακή οδός Π. Πρωτοπαπαδάκη θα πεζοδρομείται κατά τις βραδινές ώρες και συνεπώς θα διακόπτεται η κυκλοφορία όλων των οχημάτων, καθημερινά από τις 20:00 έως τις 5:00 το πρωί.
Ειδικότερα, τα μέτρα που θα εφαρμοστούν είναι τα εξής:
• Διακοπή κυκλοφορίας τροχοφόρων (οχημάτων και δικύκλων) και απαγόρευση στάσης – στάθμευσης στο τμήμα της παραλιακής οδού Π. Πρωτοπαπαδάκη, από την Alpha Bank έως την είσοδο της μικρής προβλήτας
• Μονοδρόμηση τμήματος της οδού Παπαβασιλείου από τη συμβολή με την οδό Π. Πρωτοπαπαδάκη έως την οδό Ρήγα Φεραίου, με κατεύθυνση προς το 1ο Γυμνάσιο
• Διακοπή κυκλοφορίας τροχοφόρων (οχημάτων και δικύκλων) και απαγόρευση στάσης – στάθμευση στο τμήμα της οδού Αρ. Πρωτοπαπαδάκη από Πλατεία Πέτρου Ευριπαίου – Πρωτοδικείου έως Σ. Παπαβασιλείου.
Παρακαλούνται τόσο οι κάτοικοι όσο και οι επισκέπτες του νησιού να χρησιμοποιούν τους περιφερειακούς δημοτικούς χώρους στάθμευσης και να αποφεύγεται κατά το δυνατόν η άσκοπη χρήση των οχημάτων εντός της πόλης.
Ακολουθήστε το naxostimes.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις